Refinitiv: ekonomiści Banku BNP Paribas z najlepszymi prognozami w Polsce

Biuro Analiz Ekonomicznych Banku BNP Paribas najtrafniej prognozuje wskaźniki ekonomiczne dla polskiej gospodarki. Potwierdza to tegoroczna nagroda Refinitiv Award for Forecasting Economic Indicators for Poland. W rankingu jednej z najważniejszych agencji informacyjnych na świecie Bank BNP Paribas zdobył 4,06 punktu, znacząco wyprzedzając konkurentów.

– Rok 2020 był niezwykle trudny nie tylko dla gospodarki, ale także dla analityków, którzy starają się prognozować najistotniejsze trendy – mówi Michał Dybuła, Główny Ekonomista Banku i Dyrektor Biura Analiz Ekonomicznych. – Pojawienie się pandemii, a w następstwie kolejnych lockdownów, recesji i zawirowań powodowanych informacjami o szczepionce, było niezmiernie trudne do przewidzenia. Tym bardziej cieszę się, że w tych warunkach udało nam się osiągnąć najwyższą skuteczność prognoz na polskim rynku. To dowód na to, że potrafimy pracować w bezprecedensowo zmiennych warunkach, analizować czynniki pojawiające się ad hoc i wyciągać z nich trafne wnioski – dodaje.

W skład wyróżnionego zespołu, oprócz Michała Dybuły wchodzą również: Małgorzata Chrusowicz, Aleksandra Duda, Marcin Kujawski i Wojciech Stępień.

W prognozie na 2021 rok ekonomiści Banku BNP Paribas podkreślili, że w kolejnych miesiącach pandemię uda się w dużym stopniu opanować. Przedkryzysowy poziom PKB zostanie w naszym kraju osiągnięty w trzecim kwartale roku, a w ciągu całych dwunastu miesięcy gospodarka Polski urośnie o około 3,5%. Głównymi motorami tego wzrostu będą eksport i konsumpcja gospodarstw domowych.

Refinitiv, wcześniej znany jako Thomson Reuters Financial & Risk, to spółka zależna London Stock Exchange Group. Firma jest globalnym dostawcą danych i infrastruktury dla rynków finansowych. 

Dodaj komentarz